Wczesny ogórek- fakty i mity

Wczesny ogórek- fakty i mity

W uprawach wczesnych ogórków bardzo często, szczególnie w pierwszym okresie wzrostu zwraca się uwagę na aspekty uprawy które w tym okresie maja drugo, a czasami trzeciorzędowe znaczenie . 


Fakty

Na początek parę informacji encyklopedycznych .

W stanie naturalnym ogórek występuje w Azji, w klimacie subtropikalnym i tropikalnych. Jest on jednym z najbardziej rozpowszechnionych warzyw. Odznacza się długimi łodygami przeważnie płożącymi (rzadziej wspinającymi się) z wąsami czepnymi. Jest to jednoroczna roślina, uprawiana dla zielonych lub żółtych owoców jadalnych na surowo, w postaci kiszonej lub konserwowanej octem.

Ogórki potrzebują stanowiska oświetlonego intensywnie światłem rozproszonym. A więc na stanowiskach słonecznych, w uprawie na otwartym powietrzu na liściach powstają oparzenia.

Ogórek także słabo rośnie w zacienieniu np. pod drzewami lub w uprawie zachwaszczonej.

Najlepiej rośnie na glebach próchnicznych, zasobnych w składniki pokarmowe i o dobrych właściwościach fizycznych. Gleba powinna być przewiewna i nie zaskorupiająca się, o dużej pojemności wodnej i szybko nagrzewająca się. Ogórki słabo rosną na glebach ciężkich i nadmiernie wilgotnych, a także na glebach lekkich, piaszczystych.

Ogórek ma wysokie wymagania cieplne. Nie znosi bardzo słabych przymrozków. Rozwój kwiatów i owoców zahamowany jest już przy temperaturze równej 12-13°C. Temperatura optymalna dla rozwoju ogórka uprawianego w gruncie wynosi 20-25°C.

Jak łatwo można zauważyć ze względu tylko na w/w. wymagani uprawa ogórka w Polsce późną jesienią i zimą jest bardzo trudna .

Mity:

Większość producentów uważa, że ogórek od początku uprawy potrzebuje bardzo dużo światła - nie .

Od posadzenia do pojawienia się pierwszych kwiatów, młodym roślinom ogórka do prawidłowego wzrostu wystarcza około 60 juli światła /cm2/dzień, oczywiście więcej lepiej.

Dla wyjaśnienia w pochmurny zimowy dzień mamy około 70 juli światła/cm2/dzień . (Szczegóły w artykule światło-w produkcji ogórka ).

Bardzo często producenci uważają że w uprawie ogórka zimowego od posadzenia ważne jest utrzymywanie wysokiej wilgotności w powietrzu - nie

Od posadzenia do pojawienia się pierwszych kwiatów nie jest konieczne zwracanie uwagi na wilgotność w szklarni, ze względu na ogólna małą ilość liści ,oraz niskie temperatury zewnętrzne rzadko kiedy wilgotność w obiektach wzrasta powyżej granicznych wartości.