Rol-SpecRol-SpecRol-SpecRol-SpecRol-Spec
Rol-SpecRol-SpecRol-SpecRol-SpecRol-Spec
Rol-SpecRol-SpecRol-SpecRol-SpecRol-Spec

Panel klienta

Nasza firma

Firma Rol-spec powstała w 1997 r . Początkowo zajmowała się dystrybucją biologicznych preparatów do ochrony roślin z firmy Koppert . Z czasem  rozszerzała swoja ofertę o inne produkty dla ogrodników , oraz ewoluowała w kierunku doradzctwa uprawowego .....

Oferta firmy

Aktualności

Wczesny ogórek- fakty i mity

W uprawach wczesnych ogórków bardzo często ,szczególnie w pierwszym okresie wzrostu zwraca się uwagę na aspekty uprawy które w tym okresie maja drugo,a czasami
trzecio rzędowe znaczenie .
Fakty
Na początek pare informacji encyklopedycznych .
W stanie naturalnym ogórek występuje w Azji,w klimacie subtropikalnym i  trpikalnych .  Jest on jednym z najbardziej rozpowszechnionych warzyw. Odznacza się długimi łodygami przeważnie płożącymi (rzadziej wspinającymi się) z wąsami czepnymi. Jest to jednoroczna roślina, uprawiana dla zielonych lub żółtych owoców jadalnych na surowo, w postaci kiszonej lub konserwowanej octem.
Ogórki potrzebują stanowiska oświetlonego intensywnie światłem rozproszonym. A więc na stanowiskach słonecznych, w uprawie na otwartym powietrzu na liściach powstają oparzenia.
Ogórek także słabo rośnie w zacienieniu np. pod drzewami lub w uprawie zachwaszczonej.
Najlepiej rośnie na glebach próchnicznych, zasobnych w składniki pokarmowe i o dobrych właściwościach fizycznych. Gleba powinna być przewiewna i nie zaskorupiająca się, o dużej pojemności wodnej i szybko nagrzewająca się. Ogórki słabo rosną na glebach ciężkich i nadmiernie wilgotnych, a także na glebach lekkich, piaszczystych.
Ogórek ma wysokie wymagania cieplne. Nie znosi bardzo słabych przymrozków. Rozwój kwiatów i owoców zahamowany jest już przy temperaturze równej 12-13°C. Temperatura optymalna dla rozwoju ogórka uprawianego w gruncie wynosi 20-25°C.
Ja łatwo można zauważyć ze wzgledu tylko na w/w. wymagani uprawa ogórka w Polsce póżną jesienią i zimą jest bardzo trudna .
Mity:
Większość producentów uważa ,że ogórek od poczatku uprawy potrzebuje bardzo dużo światła - nie
Od posadzenia do pojawienia sie pierwszych kwiatów , młododym roslinom ogórka do prawidłowego wzrostu wystarcza około 60 juli światła /cm2/dzień , oczywiście więcej lepiej .
Dla wyjaśnienia w pochmurny zimowy dzień mamy około 70 juli światła/cm2/dzień . (Szczegóły w artykule światło-w produkcji ogórka ).
Bardzo często producenci uważają że w uprawie ogórka zimowego od posadzenia  ważne jest utrzymywanie wysokiej wilgotności w powietrzu . - nie  
Od posadzenia do pojawienia sie pierwszych kwiatów nie jest konieczne zwracanie uwagi na wilgotność w szklarni , ze względu na ogólna małą ilość liści ,oraz niskie temperatury zewnetrzne  żadko kiedy wilgotność  w obiektach wzrasta powyzej granicznych wartości .

Doradztwo online Handel nasion
Wszelkie prawa zastrzeżone(c)