Rol-SpecRol-SpecRol-SpecRol-SpecRol-Spec
Rol-SpecRol-SpecRol-SpecRol-SpecRol-Spec
Rol-SpecRol-SpecRol-SpecRol-SpecRol-Spec

Panel klienta

Nasza firma

Firma Rol-spec powstała w 1997 r . Początkowo zajmowała się dystrybucją biologicznych preparatów do ochrony roślin z firmy Koppert . Z czasem  rozszerzała swoja ofertę o inne produkty dla ogrodników , oraz ewoluowała w kierunku doradzctwa uprawowego .....

Oferta firmy

Aktualności

Światło - w produkcji ogórka wczesnego

Swiatło -ważny czynnik w wiosennej produkcji ogórków. Wiele problemów we....
Światło – ważny czynnik w wiosennej produkcji ogórków. Wiele problemów we wczesnowiosennej produkcji ogórków pod osłonami wynika z niedostatecznej ilości światła docierającego do roślin.
Młode rośliny wymagają natężenia oświetlania około 7 tys. luksów, począwszy od kwitnienia – około 35 tys. luksów, natomiast od pierwszego zbioru – około 85 tys. luksów.
Wyliczono, że do produkcji każdego kg ogórków rośliny potrzebują blisko 1 mln luksów.
Co z tego wynika? Jeśli na przykład w jednym tygodniu do roślin dociera 800 tys. luksów, a zbiór w tym okresie wyniesie 1 kg, to roślina brakującą część energii „pobiera” z młodych zawiązków. Skutkiem tego jest ich  osłabienie wegetatywne.
Warto o tym pamiętać, ponieważ ma to podstawowy wpływ na prawidłowy rozwój roślin.
Roślinom w okresie mniejszej intensywności światła należy pomóc – na przykład przez zbieranie lżejszych owoców, wcześniejszą regulację zawiązków, obniżenie temperatury na rurach.)
W przeciwnym razie zareagują osłabieniem wzrostu, opadaniem zawiązków, nierównomiernym dorastaniem owoców (wiele owoców ma tą samą wielkość, ale żaden nie dorasta do prawidłowej wielkości).
Aby uniknąć wymienionych problemów należy zwrócić uwagę m.in. na termin sadzenia i wiek rozsady, typ szklarni, ekran (rodzaj folii).
W przypadku bardzo wczesnego sadzenia zazwyczaj w okresie wzrostu jest zbyt mało światła.
To powoduje wiele już wymienionych problemów.
Wiek rozsady jest również bardzo ważny. Zwykle sadzenie starszej mocniejszej rozsady pozwala roślinom lepiej przetrwać niekorzystny okres.
Warto zadbać o czystość szyb – w brudnych szklarniach ilość światła docierającego do roślin jest mocno zredukowana. Zainstalowanie ekranów z folii może być bardzo pomocne w oszczędzaniu ciepła w czasie mroźnych zimowych dni, ale w ciepłe i ciemne dni również zawsze zmniejsza ilość światła docierającego do roślin.
Jak należy postępować wczesną wiosną w uprawie ogórków, aby uniknąć problemów?
Należy regulować liczbę zawiązków, to znaczy dostosowywać ją do terminu sadzenia.
Stężenie pożywki powinno się zmieniać zależnie od kondycji roślin (jeśli na przykład są problemy ze wzrostem, to EC należy obniżyć szczególnie przy braku podgrzewania ).
W obiektach z ekranem foliowym EC w matach należy podwyższyć o 30% w porównaniu z produkcją bez ekranu.
Warto również wcześniej stosować tzw. temperaturę nocną oraz niezbyt wysoką temperaturę na rurach(dolnych)
Ponadto zaleca się regulować podawanie CO2, częstsze zrywanie mniejszych owoców oraz niedopuszczanie do tworzenia „krótkopędów” na pędzie głównym (każdy zbędny kwiat zabiera dużą ilość energii z rośliny).
Piotr Zawada

Doradztwo online Handel nasion
Wszelkie prawa zastrzeżone(c)